cena 100 kg pszenicy

Krystyna Naszkowska

"Ziemi się nie oszuka". Rolnicy z goryczą opowiadają, czym skończy się szaleńczy wzrost cen nawozów

"Ziemi się nie oszuka". Rolnicy z goryczą opowiadają, czym skończy się szaleńczy wzrost cen nawozów

Saletra droższa o 400 proc., mocznik podobnie. Rolnicy plują w brodę, że nie kupowali nawozów, gdy były tylko dwa razy droższe niż wiosną. "Nie wiadomo, czego się chwycić, by nie stracić"

"Karp droższy od łososia? I co z tego?!". Hodowca tłumaczy, co jest zdrowsze

- Wypatroszona ryba w sklepie kosztuje 40 zł, a filet dochodzi do 80 zł za kg - mówi ichtiolog Zbigniew Szczepański. Jego zdaniem, choć karp ma "złą prasę", to jest dużo zdrowszą rybą niż przemysłowo hodowane łososie czy pstrągi. - Na 10 metrach sześciennych może żyć tylko jeden karp, a pstrągów nawet sto - stwierdza.

Kryzys z ukraińskim zbożem - humanitarna konieczność, na której obłowili się pośrednicy? Oto studium przypadku

O zbożu z Ukrainy mówi się od samego początku wojny. Z błogosławieństwa stało się ono jednak przekleństwem i politycznym kamieniem u szyi PiS. Wiemy, jak do tego doszło.

Polak jajka też chce mieć swoje. Czy inflacja zachęca do hodowania kur? Tanio nie jest

Polak jajka też chce mieć swoje. Czy inflacja zachęca do hodowania kur? Tanio nie jest

odrobaczania, to nawet 100 zł raz na trzy-cztery miesiące - opowiada pani Katarzyna z Kramska.   Tańsza wersja żywienia to po prostu kupno suchego zboża, jak to mówią amatorzy "od sąsiada z kombajnem". Dla stada ok. 20 kur można kupić 100 kg np. pszenicy za około 160 zł, które

Czekają nas lata inflacji, globalnej walki o energię i żywność. Prezes firmy spożywczej odpowiada, co zdrożeje i dlaczego

Czekają nas lata inflacji, globalnej walki o energię i żywność. Prezes firmy spożywczej odpowiada, co zdrożeje i dlaczego

będą eksportowały zboża po tegorocznych zbiorach. Ukraina w 2020 r. wyeksportowała 80 mln ton ziarna, w tym 25 mln ton pszenicy. To są ilości istotne dla równowagi rynkowej. Brak tego zboża na rynku będzie wpływać na ceny mięsa i nabiału. Jakby tego było mało, nie wiemy, o ile jeszcze zdrożeją nawozy

Z tej mąki będzie (jeszcze) droższy chleb. Piekarze liczą: zboża, prąd, paliwa, podwyżki dla pracowników...

Z tej mąki będzie (jeszcze) droższy chleb. Piekarze liczą: zboża, prąd, paliwa, podwyżki dla pracowników...

oznacza, że za gatunki pieczywa bardziej luksusowego zapłacimy znacznie więcej, zaś chleb najtańszy zdrożeje najmniej. Czytaj też: Inflacja stoi, ale to nie znaczy, że ceny nie rosną. 8 produktów, które zdrożały najbardziej, i 9, które zaskoczą cię spadkiem cen Pszenica najdroższa od trzech lat  Co

Chleb, ziemniaki, papier toaletowy... Podstawowe produkty coraz droższe

Chleb, ziemniaki, papier toaletowy... Podstawowe produkty coraz droższe

). Bardzo sucha wiosna sprawiła, że nie ma ich w tym roku za wiele. Nie są więc tanie - w hurcie kosztują 5-7 zł za kg. Na straganach i w warzywniakach kosztują natomiast około 8-12 zł. Od wielu miesięcy regularnie drożeje też chleb. W ciągu roku cena podskoczyła aż o 50 proc. To efekt suszy, ale też

BGŻ BNP Paribas: Zbiory kawy będą wyższe o 7% r/r w sezonie 2018/2019

Warszawa, 01.10.2018 (ISBnews) - Zbiory kawy na świecie w sezonie 2018-2019 będą o ok. 7% większe niż przed rokiem, podczas gdy jej spożycie zwiększy się o ok. 3%, prognozują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. W sezonie 2017/2018 światowa produkcja kawy wyniosła 159,8 mln 60 kg

Żywność, gaz, prąd, paliwa... Ceny pietruszki mogą być rekordowe. Co jeszcze zdrożeje w 2019? A co stanieje?

Żywność, gaz, prąd, paliwa... Ceny pietruszki mogą być rekordowe. Co jeszcze zdrożeje w 2019? A co stanieje?

Żywność  Analitycy banku BGŻ BNP Paribas prognozują, że ceny żywności będą o 2-3,5 proc. wyższe. To podobna podwyżka do tej prognozowanej rok temu.  Najbardziej podrożeją produkty zbożowe -  o około 6-7 proc. Spowodują to niższe o 11 proc. zbiory pszenicy w Unii Europejskiej w

Rzecznik firm: Postuluję, aby 2,5 mln przedsiębiorców objąć KRUS. Dlaczego rolnicy mają być uprzywilejowani?

Rzecznik firm: Postuluję, aby 2,5 mln przedsiębiorców objąć KRUS. Dlaczego rolnicy mają być uprzywilejowani?

tylko duże korporacje i dalej nic. Piekarze już plajtują. Właściciel piekarni płacił za prąd 60 tys. zł miesięcznie, teraz ma płacić 300 tys. zł. Pszenica podrożała o 100 proc. Masło kosztowało 12 zł za kg, teraz kosztuje 25 zł. Cena gazu wzrosła o prawie 1000 proc. Piekarze twierdzą, że bułka czy

Karp wigilijny - Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Karp wigilijny - Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

naszych domów, musi wcześniej przez trzy lata rosnąć, karmiony w połowie zbożem (druga połowa pożywienia to to, co sam wyszuka). Półtora czy dwukilogramowy karp (takie zazwyczaj kupujemy) pożarł w swoim życiu 7,5-10 kg pszenicy po 600-700 zł za tonę. To oznacza, że samo pożywienie dla jednego karpia

Susza i wybory. Rolnicze związki chcą ogłoszenia klęski żywiołowej w całej Polsce

Susza i wybory. Rolnicze związki chcą ogłoszenia klęski żywiołowej w całej Polsce

Wicepremier i szef ludowców Janusz Piechociński już zaproponował, by zamiast na referendum rząd przeznaczył te pieniądze - 100 mln zł - na pomoc dla poszkodowanych przez suszę. Związki zawodowe rolników proszą rząd, by ogłosił klęskę suszy na terenie całego kraju. Sprzyja im

Panika chlebowa. Powód: susze, ulewy i pożary

Od kilku tygodni na polskim i światowym rynku zbożowo-młynarskim panika. Ceny zbóż i mąki rosną z dnia na dzień. Dosłownie. Na giełdzie w Paryżu pszenica drożeje o 6 euro dziennie na tonie - jeszcze przed miesiącem kosztowała 110 euro, wczoraj - 210 euro. Droższe zboża to

Jaki chleb kupują Polacy? "Chleb kupuje się nosem" [Pieniądze Ekstra]

Jaki chleb kupują Polacy? "Chleb kupuje się nosem" [Pieniądze Ekstra]

powiedzielibyście, że jest kwaśny, twardy, szybko się starzeje, a było to pieczywo na tamte czasy naprawdę dobre. Smaki nam się zmieniły. Za socjalizmu na pieczywo były państwowe receptury, które ustalała spółdzielnia Społem. I tak chleb baltonowski musiał mieć wydajność 130, czyli składać się ze 100 kg mąki i 30

Rosnące ceny żywności. Co stanieje, co zdrożeje po wakacjach

górę. Dlaczego? Żeby kurczak czy indyk przytył o 1 kilogram, musi zjeść od 1,5 do 2 kg pasz. Można więc spodziewać się cen drobiu wyższych o kilka procent. Masło i sery twarde Od wielu miesięcy ceny masła i serów na świecie szybko idą w górę. Od

Belka nie panikuje, choć żywność i paliwo drożeją na całym świecie

odpowiednio o 7,3 i 13,9 proc. Ale to dzieje się na całym świecie i Rada podwyżkami stóp niewiele może z tym zrobić. Kakao zdrożało na światowych giełdach od czerwca 2010 r. o 45 proc. Cukier trzcinowy - o 180 proc. Ryż - o 80 proc. Pszenica - o 100 proc. Półtusze wieprzowe - o 80

Bieda na europejskiej wsi. Rolnicy zarabiają coraz mniej

analityków rynków rolnych Banku BGŻ, w lipcu tego roku średnia cena skupu mleka w państwach Unii wynosiła ok. 25 euro za 100 kg. Było to ponad 27 proc. mniej niż w roku ubiegłym i o 15 proc. mniej niż średnia cena z ostatnich pięciu lat. W krajach należących do unijnej czołówki producentów mleka, takich jak

Kury dla mas! Amerykański oręż w walce z komunizmem

Kury dla mas! Amerykański oręż w walce z komunizmem

szczęśliwego brojlera Tymczasem w XXI w. oczekiwania wobec kurczaków rosną. W zeszłym roku zjedliśmy ich łącznie prawie 60 mld. W przeliczeniu na tony mięsa było to prawie 100 mln. Wychodzi po mniej więcej 14 kg na jednego mieszkańca Ziemi. Najwięcej

Jak się nie dać zrobić w jajo? Które jaja są najlepsze?

Jak się nie dać zrobić w jajo? Które jaja są najlepsze?

nie przypomina jej dawnego pożywienia. W diecie przedwojennej kury przeważały śruta drobiowa (rozdrobniona pszenica, jęczmień i owies), odpady młynarskie, posiekana lucerna, resztki z kuchni, robaki, gąsienice i trawa. Co jada kura dziś? Provimax, Digestarom 1317, Ekstra 1 HP i Optimum" - pisze w